Levrek Malzemeleri Levrek Avı Malzemeleri
Levrek Avcılığı
bolbolbalik.com - Balık Avcılığı -
Levrek Yakalamak
Levrek Malzeme Satış
Levrek Avlama Malzemeleri
 

Denizlerimizdeki Balıklar

Anasayfa

Levrek Avı

Kalkan Avı

Lüfer Avı

Kofana Avı

Çinekop Avı

İstavrit Avı

Çipura Avı

Bol Bol Balık
   
Balık
Balık Çeşitleri

Levrek
Lüfer
Mezgit
Palamut
Barbun
Hamsi

Levrek Avı

Avcı bir balık olan levrek, kolay bir av olmamakla birlikte balıkların en kurnazlarındandır. Levrek bulunduğu yerde etrafı gözetir, hatta suyun dışını bile kontrol eder. Avlanmak için ağırlıklı olarak kayalık ve biraz dalgalı bölgeleri tercih eder. Bunun dışında levrek için kefal yavrusu, kesinlikle hayır diyemeyeceği avlar arasındadır. Tüm yavru balıkları rahatlıkla avlayabilen levrek, kefal yavrusunu özellikle tercih eder. Kefalin dışında ise ispari, izmarit ve horozbina balığı levreğin balık tercihleri arasındadır.

Levrek, kayalık ve dalgalı bölgelere genellikle sabah gün doğarken ya da akşam gün batarken avlamak için gelir. Bazı durumlarda kum ve sakin olan denizlere de gelebilir. Özellikle tatlısuyun denize karıştığı bölgelerde levrek bulunabilir. Levrek fareye kesinlikle hayır diyemez. Hatta lağım faresi levreğin dayanamadığı avlar arasındadır. Bu nedenle tatlısuyun denize karıştığı yerleri tercih eder.
Levrek yakalama yöntemleri arasında en etkili olanı ise Rapala’dır. Rapala sahte bir balık olup, şekil olarak canlı balığa benzemekle birlikte, denizde yüzerken hem gerçek balık hareketleri yapmakta hem de ses çıkarmaktadır. Levrek meraklı bir balık olduğu için denizde çıkan sesi duyunca hemen yanına gelmek isteyecektir. Ama yanına gelmiş olması hemen yeme atlayacağı anlamına gelmez. Öncelikle sesi bulduktan sonra biraz izleyecektir. Daha sonra merak ettiği için temkinli bir şekilde yanına yaklaşır. Burada önemli olan levreğe hiçbir şekilde kendinizi hissettirmemeniz gerektiğidir. Kayalık bir yerde avlanıyorsanız mutlaka kayanın üzerine çıkıp suya girmeden rapalayı atmak gerekir. Eğer bir şekilde suya girmek gerekiyorsa suyun içinde çok fazla hareket yapılmamalıdır.

Rapala tercihiniz ise Cam rapala olabilir. Cam rapalalar suyun altında parlar, ayrıca Levrek katili olarak bilinir. Eğer o bölgede levrek varsa mutlaka cam rapalanın yanına gelecektir. Cam rapalalar 11 cm civarında olup, kurşun bağlamadan kullanılır. Rapalanın ağırlığı batması için yeterli olup, zaten levrek suyun yüzeyine yakın bölgelerdeki avları tercih edeceği için rapalanın sudan 20-30 cm aşağı inmesi yeterli olacaktır. Cam rapala dışında bir rapala kullanacaksanız 9-11 cm arasında genellikle kefal yavrusuna ya da gümüş balığına benzeyen rapalaları tercih etmeniz daha verimli olacaktır. Ama levrek ilginç bir avcı olduğu için kırmızı rapala ile bile yakalanabilir.

Rapala bağlama teknikleri


Rapalayı  resimde görülen şekilde bağladıktan sonra 1-1.5 metre sonra misinayı kesiniz ve diğer ucunu fırdöndüye bağlayınız. Avlanırken rapalayı at-çek yapmak gerekiyor.  Levrek avlamak için sahilden uzağa, derin bölgelere girmek gerekmiyor. Levrek avlanmak için kıyı bölgelere geleceği için sahilden 10-20 metre uzağa rapalayı atarak yavaş yavaş çekmelisiniz.  At çek yaparken sessiz olmakta fayda var lakin levrek sizi farketmemeli.
Levrek avı için özellikle Karadeniz sahilinde çok sayıda mera olduğu bilinmektedir. Levrek avı sabır ister, avlandığınız merada uzun süre denemenize rağmen başarısız olabilirsiniz. Kesinlikle vazgeçmemeli, rapala kullanımını konusunda profesyonel olduktan sonra levreğin davranışlarını da öğrenip başarılı olabilirsiniz.

Rapala ile Levrek avı videoları

Levrek Resimleri

Levrek Levrek Avlamak Levrek Nasıl Yakalanır Levrek Video

Levrek Rapala Levrek Yakalama Teknikleri

   
Levrek Malzemeleri Satışı
Balık Avcılığı Bol Bol Balık