lufer Malzemeleri lufer Avı Malzemeleri
lufer Avcılığı
bolbolbalik.com - Balık Avcılığı -
lufer Yakalamak
lufer Malzeme Satis
lufer Avlama Malzemeleri
 

Denizlerimizdeki Balıklar

Anasayfa

Levrek Avı

Kalkan Avı

Lüfer Avı

Kofana Avı

Çinekop Avı

İstavrit Avı

Çipura Avı

Lüfer Bol Bol Balık
Balık
Balık Çeşitleri

Levrek
Lüfer
Mezgit
Palamut
Barbun
Hamsi

Lüfer Avı

Lüfer, İlkbahar ve Sonbahar aylarında boğazlardan geçerek Karadeniz'e ya da Ege Denizine ulaşmaya çalışır. Bu süreçte ise birçok lüfer avcıların hedefi olur.
Balıkçılar Lüfer'i genellikle ağ ile avlamakta iken, amatör balıkçılar ise olta ile avlarlar.

Çinekop balığının küçük hali defne yaprağı, bir büyüğü sarıkanatdır. Sarıkanatın büyüğü ise Lüfer'dir. Lüfer'in büyüğüne Kofana denilir ama maalesef yanlış avlanmalar nedeniyle Kofana, denizlerimizde eskisi kadar çok bulunmaz. Kofana büyüdükçe sırtı kara olur.

Lüfer

Lüfer Avı Teknikleri

Lüfer avı tekniği olarak yemli olta, kaşık ya da rapala kullanılır. Yemli oltalarla zokalı sarkıtma ya da mantarlı dip takımı en çok tercih edilen avlanma tekniğidir.
Yem olarak ise hamsi, istavrit, izmarit ve zargana tercih edilir. Burada dikkat edilmesi gereken Lüfer avında yem mutlaka taze olmalıdır. Avcı bir balık olan lüfer, genellikle temiz denizlerde ve kayalık burunlarda bulunur. Karides, izmirit, gümüş balığı, yengeç, istavrit gördüklerinde dayanamazlar ve hemen saldırırlar.

Zokalı olta ile akşamları avlanılır ve bu yöntem genellikle sandaldan av yapanlar tarafından kullanılır. Kıyıdan avlananlar ise mantarlı dip takımı kullanılır. Bu yöntemle de taze yem olarak izmarit, istavrit, zargana kullanılır. Ayrıca lüfer kaşık ile de avlanır. Bu yöntem rapala gibi biraz daha yorucudur.

Lüfer avı video

Lüfer Olta Takımı ve Rapala

Lüfer olta takımı-kaşık

Lüfer Rapala

Lüfer Resimleri

Lüfer Avcılığı Lüfer Avı Lüfer Avı Tekniği Lüfer Avı Teknikleri

Lüfer Balığı Lüfer Nasıl Avlanır Lüfer Olta Takımı

   
lufer Malzeme Satış
Balık Avcılığı Bol Bol Balık